Mała Wieś, dnia 16.02.2022 r.
Aneks do
REGULAMINU ORAGNIZACYJNEGO
Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
z dnia 14 stycznia 2020 roku
§1
W regulaminie wprowadza się następujące zmiany:
1) §1 otrzymuje następujące brzmienie:
1. Regulamin organizacyjny zwany w dalszej części regulaminem określa organizację Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Małej Wsi, podział zadań pomiędzy komórkami organizacyjnymi i samodzielnymi stanowiskami pracy oraz schemat organizacyjny.
2. Podmiot tworzy zakład leczniczy o nazwie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Małej Wsi.
2) §2 otrzymuje następujące brzmienie:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej działa na podstawie:
1. powszechnie obowiązujących przepisów prawa;
2. wpisu do właściwego rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą;
3. Statusu SPZOZ
4. regulaminu organizacyjnego SPZOZ
3) §3 otrzymuje następujące brzmienie:
Regulamin organizacyjny SP ZOZ określa w szczególności:
1. przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych z zapewnieniem właściwej dostępności i jakości tych świadczeń;
2. organizację i zadania poszczególnych komórek organizacyjnych Zakładu oraz warunki współdziałania między tymi komórkami;
3. warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą;
4. wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej;
5. organizację procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku pobierania opłat oraz ich wysokość;
6. wysokość opłat za udzielane świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych;
7. sposób kierowania komórkami organizacyjnymi Zakładu.
4) §4 otrzymuje następujące brzmienie:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej udziela świadczeń zdrowotnych pod adresem: Mała Wieś ul. Św. Maksymiliana Kolbego 13 oraz Mała Wieś ul. Jana Kochanowskiego 17.
5) §5 otrzymuje następujące brzmienie:
1. Celem głównym SPZOZ jest zapewnienie opieki leczniczej oraz udzielanie świadczeń zdrowotnych, podejmowanie działań na rzecz ochrony i poprawy stanu zdrowia ludności poprzez organizowanie i prowadzenie działalności leczniczej, profilaktycznej, stałe podnoszenie poziomu świadczonych usług oraz propagowanie zachowań prozdrowotnych.
2. Do zadań SP ZOZ należy w szczególności udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki lekarskiej oraz opieki pielęgniarskiej w warunkach ambulatoryjnych.
6) §6 otrzymuje następujące brzmienie:
1. SPZOZ udziela ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i medycyny szkolnej
2. SPZOZ zapewnia zdrowym i chorym świadczenia w miejscu zamieszkania oraz w środowisku nauczania i wychowania, w warunkach ambulatoryjnych lub domowych.
3. Świadczenia udzielane w SPZOZ ukierunkowane są na promocję i profilaktykę zdrowotną, zapobieganie, diagnostykę schorzeń, leczenie, zapobieganie lub ograniczenie niepełnosprawności, usprawnianie oraz pielęgnację i edukację zdrowotną.
4. Do świadczeń udzielanych SPZOZ należą działania związane w szczególności z:
• badaniem i poradą lekarską
• diagnostyką i leczeniem,
• kierowaniem na leczenie specjalistyczne, szpitalne, uzdrowiskowe i do opieki długoterminowej,
• orzekaniem i opiniowaniem o stanie zdrowia zgodnie z obowiązującymi przepisami,
• opieką zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą,
• zapobieganie urazom i chorobom poprzez profilaktykę i szczepienia ochronne określone kalendarzem szczepień,
• opieką nad niepełnosprawnymi,
• promocją zdrowia i profilaktyką chorób.
7) §7 otrzymuje następujące brzmienie:
1. Zakładem kieruje i reprezentuje go na zewnątrz Dyrektor Zakładu
2. Dyrektor jest przełożonym wszystkich pracowników zakładu, samodzielnie podejmuje decyzje, ponosi odpowiedzialność za zarządzanie zakładem
3. Dyrektor ds. medycznych nadzoruje, koordynuje i prowadzi działania związane z diagnostyką, leczeniem, orzekaniem oraz profilaktyką w Zakładzie, zgodnie z zakresem czynności i obowiązków,
4. Podczas nieobecności Dyrektora zastępuje go Dyrektor ds. medycznych lub osoba wyznaczona przez Dyrektora
5. Dyrektor może powoływać kierowników poszczególnych jednostek lub komórek organizacyjnych.
6. W przypadku powołania kierowników jednostek lub komórek organizacyjnych, Dyrektor określi zakres ich obowiązków oraz udzieli im stosownych pełnomocnictw i upoważnień.
8) §8 otrzymuje następujące brzmienie:
1. Organami SP ZOZ w Małej Wsi są:
a) Dyrektor
b) Rada Społeczna powołana jako organ doradczy i opiniodawczy
2. Nadzór nad pracą wszystkich poradni, gabinetów oraz innych komórek organizacyjnych w pionie medycznym sprawuje Dyrektor ds. medycznych i Pielęgniarka Koordynująca.
9) §10 otrzymuje następujące brzmienie:
1. Do zadań komórek organizacyjnych wymienionych w § 9 należy sprawowanie kompleksowej opieki nad pacjentami poprzez wykonywanie świadczeń zdrowotnych w zakresie lecznictwa ambulatoryjnego, a w szczególności udzielanie porad i konsultacji lekarskich oraz kierowanie i przeprowadzanie badań diagnostycznych.
2. Do zadań Poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej należy w szczególności planowanie i realizowanie kompleksowej opieki lekarskiej, w tym leczenie oraz profilaktyka chorób, orzekanie o stanie zdrowia, a w razie potrzeby kierowanie na badania i leczenie specjalistyczne oraz badanie i kwalifikowanie do szczepień ochronnych.
4. Do zadań Gabinetu pielęgniarki środowiskowej należy w szczególności planowanie i realizowanie kompleksowej opieki pielęgniarskiej nad pacjentem i jego rodziną jak również realizacja programów promocji zdrowia i programów profilaktycznych.
5. Do zadań Gabinetu położnej środowiskowej należy w szczególności planowanie i realizowanie pielęgnacyjnej opieki położniczo-ginekologicznej nad pacjentem i jego rodziną.
6. Do zadań Gabinetu medycyny szkolnej należy w szczególności sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami, wykonywanie testów przesiewowych oraz bilansów, a także w razie konieczności udzielanie pomocy przedlekarskiej.
7. Do zadań Punktu szczepień należy w szczególności planowanie szczepień oraz wykonywanie szczepień wg ustalonego kalendarza u dorosłych i dzieci, przestrzeganie terminu ważności i prawidłowego przechowywania szczepionek.
8. Do zadań Gabinetu zabiegowego należy w szczególności wykonywanie zabiegów i badań, iniekcji podskórnych, domięśniowych i dożylnych, pobieranie krwi do badań analitycznych, pomiar ciśnienia tętniczego.
10) §11 otrzymuje następujące brzmienie:
1. Poszczególne komórki organizacyjne SP ZOZ w Małej Wsi oraz osoby wykonujące pracę bądź świadczące usługi w ramach tych komórek, obowiązane są do współdziałania dla zapewnienia sprawnego i efektywnego funkcjonowania podmiotu leczniczego pod względem diagnostyczno-leczniczym, pielęgnacyjnym i administracyjno – gospodarczym
2. Współdziałanie odbywa się z poszanowaniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz z poszanowaniem praw pacjenta.
11) §13 otrzymuje następujące brzmienie:
1. SP ZOZ zapewnienia prawidłowości leczenia i pielęgnacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, współdziała z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, udzielającymi świadczeń zdrowotnych na rzecz tych pacjentów.
2. SP ZOZ oraz osoby udzielające w jego imieniu świadczeń zdrowotnych, udzielają innym podmiotom wykonującym działalność leczniczą informacji związanych z pacjentem w przypadku gdy:
a) pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy wyraża zgodę na ujawnienie tajemnicy;
b) zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób;
c) zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji o pacjencie, związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych innym osobom wykonującym zawód medyczny, uczestniczącym w udzielaniu tych świadczeń;
d) obowiązujące przepisy prawa tak stanowią.
3. SPZOZ udostępnia podmiotom wykonującym działalność leczniczą dokumentację medyczną pacjentów, jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych.
4. Współdziałanie z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą odbywa się z poszanowaniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz z poszanowaniem praw pacjenta.
12) §14 otrzymuje następujące brzmienie:
SP ZOZ prowadzi dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych oraz zapewnia ochronę i poufność danych zawartych w tej dokumentacji zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, a w przypadku udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych także zgodnie z wymogami określonymi przez płatnika świadczeń.
Zakład udostępnia dokumentację o której mowa w ust. 1:
a) pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta; po śmierci pacjenta, prawo do wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia;
b) podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych, jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych;
c) organom władzy publicznej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, organom samorządu zawodów medycznych oraz konsultantom krajowym i wojewódzkim, w zakresie niezbędnym do wykonywania przez te podmioty ich zadań, w szczególności kontroli i nadzoru;
d) podmiotom, uprawnionym w myśl ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej do przeprowadzania na zlecenie ministra właściwego do spraw zdrowia, kontroli podmiotu leczniczego, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli;
e) ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom, w tym sądom dyscyplinarnym, prokuraturom, lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem;
f) uprawnionym na mocy odrębnych ustaw organom i instytucjom, jeżeli badanie zostało przeprowadzone na ich wniosek;
g) organom rentowym oraz zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności, w związku z prowadzonym przez nie postępowaniem;
h) podmiotom prowadzącym rejestry usług medycznych, w zakresie niezbędnym do prowadzenia rejestrów;
i) zakładom ubezpieczeń - za zgodą pacjenta;
j) lekarzowi, pielęgniarce lub położnej, w związku z prowadzeniem procedury oceniającej podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o akredytacji w ochronie zdrowia, w zakresie niezbędnym do jej przeprowadzenia;
k) szkole wyższej lub instytutowi badawczemu do wykorzystania w celach naukowych - bez ujawniania nazwiska i innych danych umożliwiających identyfikację osoby, której dokumentacja dotyczy;
l) innym osobom i podmiotom, uprawnionym na mocy powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
Dokumentacja medyczna jest udostępniana do wglądu w siedzibie Zakładu lub poprzez sporządzenie jej kserokopii, odpisów bądź wyciągów, w tym także na nośnikach elektronicznych.
Zgodnie z ustawą z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu jest bezpłatne.
SPZOZ nie pobiera opłaty za kolejne udostępnienie dokumentacji medycznej przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku, na informatycznym nośniku danych, przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu).
13) §15 otrzymuje następujące brzmienie:
1. SP ZOZ może udzielać świadczeń zdrowotnych zarówno nieodpłatnie jak i odpłatnie.
2. Świadczenia zdrowotne będą udzielane nieodpłatnie, w razie zawarcia przez SP ZOZ umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z Narodowym Funduszem Zdrowia, w zakresie objętym umową, na rzecz osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia bądź innych osób uprawnionych. W wypadku udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach umowy z NFZ, Zakład nie może pobierać żadnych dodatkowych opłat od pacjentów.
3. Za udzielone świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych (świadczenia zdrowotne odpłatne), pacjenci wnoszą opłaty zgodnie z ustalonym cennikiem opłat. Wysokość opłat określa Załącznik nr 1 do Regulaminu organizacyjnego.
4. SPZOZ ma obowiązek poinformować pacjentów o odpłatności przed wykonaniem świadczeń.
§2
Zmiany wchodzą w życie z dniem 16.02.2022 r.
§3
Ustala się następujący tekst jednolity:
REGULAMIN ORGANIZACYJNY
Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej
§ 1
1. Regulamin organizacyjny zwany w dalszej części regulaminem określa organizację Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Małej Wsi, podział zadań pomiędzy komórkami organizacyjnymi i samodzielnymi stanowiskami pracy oraz schemat organizacyjny.
2. Podmiot tworzy zakład leczniczy o nazwie Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Małej Wsi.
§ 2
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej działa na podstawie:
1. powszechnie obowiązujących przepisów prawa;
2. wpisu do właściwego rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą;
3. Statusu SPZOZ
4. regulaminu organizacyjnego SPZOZ
§ 3
Regulamin organizacyjny SP ZOZ określa w szczególności:
1. przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych z zapewnieniem właściwej dostępności i jakości tych świadczeń;
2. organizację i zadania poszczególnych komórek organizacyjnych Zakładu oraz warunki współdziałania między tymi komórkami;
3. warunki współdziałania z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą;
4. wysokość opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej;
5. organizację procesu udzielania świadczeń zdrowotnych w przypadku pobierania opłat oraz ich wysokość;
6. wysokość opłat za udzielane świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych;
7. sposób kierowania komórkami organizacyjnymi Zakładu.
Miejsce udzielania świadczeń
§ 4
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej udziela świadczeń zdrowotnych pod adresem: Mała Wieś ul. Św. Maksymiliana Kolbego 13 oraz Mała Wieś ul. Jana Kochanowskiego 17.
Cele i zadania podmiotu
§ 5
1. Celem głównym SPZOZ jest zapewnienie opieki leczniczej oraz udzielanie świadczeń zdrowotnych, podejmowanie działań na rzecz ochrony i poprawy stanu zdrowia ludności poprzez organizowanie i prowadzenie działalności leczniczej, profilaktycznej, stałe podnoszenie poziomu świadczonych usług oraz propagowanie zachowań prozdrowotnych.
2. Do zadań SPZOZ należy w szczególności udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu podstawowej opieki lekarskiej oraz opieki pielęgniarskiej w warunkach ambulatoryjnych.
Rodzaj działalności leczniczej oraz zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych
§ 6
1. SPZOZ udziela ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i medycyny szkolnej
2. SPZOZ zapewnia zdrowym i chorym świadczenia w miejscu zamieszkania oraz w środowisku nauczania i wychowania, w warunkach ambulatoryjnych lub domowych.
3. Świadczenia udzielane w SPZOZ ukierunkowane są na promocję i profilaktykę zdrowotną, zapobieganie, diagnostykę schorzeń, leczenie, zapobieganie lub ograniczenie niepełnosprawności, usprawnianie oraz pielęgnację i edukację zdrowotną.
4. Do świadczeń udzielanych SPZOZ należą działania związane w szczególności z:
• badaniem i poradą lekarską
• diagnostyką i leczeniem,
• kierowaniem na leczenie specjalistyczne, szpitalne, uzdrowiskowe i do opieki długoterminowej,
• orzekaniem i opiniowaniem o stanie zdrowia zgodnie z obowiązującymi przepisami,
• opieką zdrowotną nad dziećmi i młodzieżą,
• zapobieganie urazom i chorobom poprzez profilaktykę i szczepienia ochronne określone kalendarzem szczepień,
• opieką nad niepełnosprawnymi,
• promocją zdrowia i profilaktyką chorób.
Sposób kierowania Zakładem, jednostkami lub komórkami organizacyjnymi w SP ZOZ w Małej Wsi
§ 7
1. Zakładem kieruje i reprezentuje go na zewnątrz Dyrektor Zakładu
2. Dyrektor jest przełożonym wszystkich pracowników zakładu, samodzielnie podejmuje decyzje, ponosi odpowiedzialność za zarządzanie zakładem
3. Dyrektor ds. medycznych nadzoruje, koordynuje i prowadzi działania związane z diagnostyką, leczeniem, orzekaniem oraz profilaktyką w Zakładzie, zgodnie z zakresem czynności i obowiązków,
4. Podczas nieobecności Dyrektora zastępuje go Dyrektor ds. medycznych lub osoba wyznaczona przez Dyrektora
5. Dyrektor może powoływać kierowników poszczególnych jednostek lub komórek organizacyjnych.
6. W przypadku powołania kierowników jednostek lub komórek organizacyjnych, Dyrektor określi zakres ich obowiązków oraz udzieli im stosownych pełnomocnictw i upoważnień.
Struktura organizacyjna
1. Organami SP ZOZ w Małej Wsi są:
a) Dyrektor
b) Rada Społeczna powołana jako organ doradczy i opiniodawczy
2. Nadzór nad pracą wszystkich poradni, gabinetów oraz innych komórek organizacyjnych w pionie medycznym sprawuje Dyrektor ds. medycznych i Pielęgniarka Koordynująca.
§ 9
W Zakładzie powołuje się następujące komórki organizacyjne:
1) Poradnia lekarza POZ,
2) Gabinet pielęgniarki środowiskowej,
4) Gabinet położnej środowiskowej,
5) Gabinet medycyny szkolnej,
6) Punkt szczepień,
7) Gabinet zabiegowy.
Organizacja i zadania poszczególnych jednostek lub komórek organizacyjnych Sp ZOZ w Małej Wsi oraz warunki ich współdziałania
§ 10
1. Do zadań komórek organizacyjnych wymienionych w § 9 należy sprawowanie kompleksowej opieki nad pacjentami poprzez wykonywanie świadczeń zdrowotnych w zakresie lecznictwa ambulatoryjnego, a w szczególności udzielanie porad i konsultacji lekarskich oraz kierowanie i przeprowadzanie badań diagnostycznych.
2. Do zadań Poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej należy w szczególności planowanie i realizowanie kompleksowej opieki lekarskiej, w tym leczenie oraz profilaktyka chorób, orzekanie o stanie zdrowia, a w razie potrzeby kierowanie na badania i leczenie specjalistyczne oraz badanie i kwalifikowanie do szczepień ochronnych.
4. Do zadań Gabinetu pielęgniarki środowiskowej należy w szczególności planowanie i realizowanie kompleksowej opieki pielęgniarskiej nad pacjentem i jego rodziną jak również realizacja programów promocji zdrowia i programów profilaktycznych.
5. Do zadań Gabinetu położnej środowiskowej należy w szczególności planowanie i realizowanie pielęgnacyjnej opieki położniczo-ginekologicznej nad pacjentem i jego rodziną.
6. Do zadań Gabinetu medycyny szkolnej należy w szczególności sprawowanie profilaktycznej opieki zdrowotnej nad uczniami, wykonywanie testów przesiewowych oraz bilansów, a także w razie konieczności udzielanie pomocy przedlekarskiej.
7. Do zadań Punktu szczepień należy w szczególności planowanie szczepień oraz wykonywanie szczepień wg ustalonego kalendarza u dorosłych i dzieci, przestrzeganie terminu ważności i prawidłowego przechowywania szczepionek.
8. Do zadań Gabinetu zabiegowego należy w szczególności wykonywanie zabiegów i badań, iniekcji podskórnych, domięśniowych i dożylnych, pobieranie krwi do badań analitycznych, pomiar ciśnienia tętniczego.
.
§ 11
1. Poszczególne komórki organizacyjne SP ZOZ w Małej Wsi oraz osoby wykonujące pracę bądź świadczące usługi w ramach tych komórek, obowiązane są do współdziałania dla zapewnienia sprawnego i efektywnego funkcjonowania podmiotu leczniczego pod względem diagnostyczno-leczniczym, pielęgnacyjnym i administracyjno - gospodarczym
2. Współdziałanie odbywa się z poszanowaniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz z poszanowaniem praw pacjenta.
Przebieg procesu udzielania świadczeń zdrowotnych
§ 12
1. SP ZOZ w Małej Wsi organizuje świadczenia zdrowotne udzielane w zakresie określonym w niniejszym regulaminie, z zapewnieniem właściwej dostępności i jakości tych świadczeń w jednostkach i komórkach organizacyjnych przedsiębiorstwa podmiotu, w sposób gwarantujący pacjentom najbardziej dogodną formę korzystania ze świadczeń.
2. W uzasadnionych przypadkach świadczenia mogą być udzielane w domu bądź innym miejscu pobytu pacjenta.
3. Rejestracja pacjentów odbywa się w każdej dostępnej formie, tj. osobiście, za pośrednictwem członków rodziny lub osób trzecich bądź telefonicznie, z wyznaczeniem dnia i godziny realizacji świadczenia zdrowotnego.
4. Świadczenia zdrowotne udzielane będą w miarę możliwości w dniu zgłoszenia lub w innym terminie uzgodnionym z pacjentem, według ustalonej kolejności, w dniach i godzinach ich udzielania.
5. Zakład nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia, ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia. W stanach nagłych świadczenia zdrowotne są udzielane niezwłocznie.
6. Lekarze SP ZOZ w Małej Wsi kierują pacjentów na konsultacje specjalistyczne przez wystawienie skierowania zgodnie z warunkami określonymi w powszechnie obowiązujących przepisach prawa oraz przez płatników.
7. Lekarze SP ZOZ w Małej Wsi kierują pacjentów na leczenie szpitalne i inne niż szpitalne, realizowane w warunkach stacjonarnych i całodobowych, jeżeli cel leczenia nie może być osiągnięty ambulatoryjnie.
Warunki współdziałania z innymi podmiotami leczniczymi
§ 13
1. SP ZOZ zapewnienia prawidłowości leczenia i pielęgnacji pacjentów oraz ciągłości przebiegu procesu udzielania świadczeń zdrowotnych, współdziała z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą, udzielającymi świadczeń zdrowotnych na rzecz tych pacjentów.
2. SP ZOZ oraz osoby udzielające w jego imieniu świadczeń zdrowotnych, udzielają innym podmiotom wykonującym działalność leczniczą informacji związanych z pacjentem w przypadku gdy:
a) pacjent lub jego przedstawiciel ustawowy wyraża zgodę na ujawnienie tajemnicy;
b) zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób;
c) zachodzi potrzeba przekazania niezbędnych informacji o pacjencie, związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych innym osobom wykonującym zawód medyczny, uczestniczącym w udzielaniu tych świadczeń;
d) obowiązujące przepisy prawa tak stanowią.
3. SPZOZ udostępnia podmiotom wykonującym działalność leczniczą dokumentację medyczną pacjentów, jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych.
4. Współdziałanie z innymi podmiotami wykonującymi działalność leczniczą odbywa się z poszanowaniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz z poszanowaniem praw pacjenta.
Prowadzenie dokumentacji medycznej oraz opłaty za jej udostępnianie
§ 14
SP ZOZ prowadzi dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych oraz zapewnia ochronę i poufność danych zawartych w tej dokumentacji zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, a w przypadku udzielania świadczeń finansowanych ze środków publicznych także zgodnie z wymogami określonymi przez płatnika świadczeń.
Zakład udostępnia dokumentację o której mowa w ust. 1:
a) pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta; po śmierci pacjenta, prawo do wglądu w dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez pacjenta za życia;
b) podmiotom udzielającym świadczeń zdrowotnych, jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeń zdrowotnych;
c) organom władzy publicznej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, organom samorządu zawodów medycznych oraz konsultantom krajowym i wojewódzkim, w zakresie niezbędnym do wykonywania przez te podmioty ich zadań, w szczególności kontroli i nadzoru;
d) podmiotom, uprawnionym w myśl ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej do przeprowadzania na zlecenie ministra właściwego do spraw zdrowia, kontroli podmiotu leczniczego, w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli;
e) ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom, w tym sądom dyscyplinarnym, prokuraturom, lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem;
f) uprawnionym na mocy odrębnych ustaw organom i instytucjom, jeżeli badanie zostało przeprowadzone na ich wniosek;
g) organom rentowym oraz zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności, w związku z prowadzonym przez nie postępowaniem;
h) podmiotom prowadzącym rejestry usług medycznych, w zakresie niezbędnym do prowadzenia rejestrów;
i) zakładom ubezpieczeń - za zgodą pacjenta;
j) lekarzowi, pielęgniarce lub położnej, w związku z prowadzeniem procedury oceniającej podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów o akredytacji w ochronie zdrowia, w zakresie niezbędnym do jej przeprowadzenia;
k) szkole wyższej lub instytutowi badawczemu do wykorzystania w celach naukowych - bez ujawniania nazwiska i innych danych umożliwiających identyfikację osoby, której dokumentacja dotyczy;
l) innym osobom i podmiotom, uprawnionym na mocy powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
Dokumentacja medyczna jest udostępniana do wglądu w siedzibie Zakładu lub poprzez sporządzenie jej kserokopii, odpisów bądź wyciągów, w tym także na nośnikach elektronicznych.
Zgodnie z ustawą z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta pierwsze udostępnienie dokumentacji medycznej pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu jest bezpłatne.
SPZOZ nie pobiera opłaty za kolejne udostępnienie dokumentacji medycznej przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku, na informatycznym nośniku danych, przez sporządzenie kopii w formie odwzorowania cyfrowego (skanu).
Wysokość opłat oraz organizacja procesu udzielania świadczeń zdrowotnych odpłatnych
§ 15
1. SP ZOZ może udzielać świadczeń zdrowotnych zarówno nieodpłatnie jak i odpłatnie.
2. Świadczenia zdrowotne będą udzielane nieodpłatnie, w razie zawarcia przez SP ZOZ umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych z Narodowym Funduszem Zdrowia, w zakresie objętym umową, na rzecz osób ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia bądź innych osób uprawnionych. W wypadku udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach umowy z NFZ, Zakład nie może pobierać żadnych dodatkowych opłat od pacjentów.
3. Za udzielone świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych (świadczenia zdrowotne odpłatne), pacjenci wnoszą opłaty zgodnie z ustalonym cennikiem opłat. Wysokość opłat określa Załącznik nr 1 do Regulaminu organizacyjnego.
4. SPZOZ ma obowiązek poinformować pacjentów o odpłatności przed wykonaniem świadczeń.
§ 16
1. Udzielanie świadczeń zdrowotnych odpłatnych, organizowane jest w taki sposób, aby nie ograniczać dostępności świadczeń finansowanych ze środków publicznych; w sposób zapewniający poszanowanie zasady sprawiedliwego, równego, niedyskryminującego i przejrzystego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz zgodnie z kryteriami medycznymi.
2. Udzielanie świadczeń zdrowotnych odpłatnych, pozostaje bez wpływu na ustaloną kolejność udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
3. Świadczenia zdrowotne odpłatne, udzielane będą w miarę możliwości w dniu zgłoszenia lub w innym terminie uzgodnionym z pacjentem, według ustalanej kolejności w dniach i godzinach ich udzielania.
4. Pacjent ma prawo do pełnej informacji dotyczącej jego prawa do uzyskania świadczenia finansowanego ze środków publicznych oraz o warunkach uzyskania takiego świadczenia.
5. SP ZOZ nie może odmówić udzielenia świadczenia zdrowotnego osobie, która potrzebuje natychmiastowego udzielenia takiego świadczenia ze względu na zagrożenie życia lub zdrowia i uzależnia jego udzielenie od uprzedniego uiszczenia opłaty.
§ 17
1. Regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego został nadany przez jego Dyrektora i wchodzi w życie z dniem podpisania
Załączniki:
Załącznik nr 1 z dnia 16.02.2022 r. - Cennik usług
Mała Wieś, data 16 luty 2022 r.
- Informację wprowawdził(a) do BIP:
- Data udostępnienia w BIP: 2022-02-10 21:44:46
- Informacja zaktualizowana przez:
- Data ostatniej aktualizacji: 2022-03-08 11:03:06
- Liczba odsłon: 495
- Historia dokumentu: